Izveštaj sa događaja
16. novembar
Konferencija: Korišćenje veštačke inteligencije za poboljšanje pristupačnosti - Mogućnosti i rizici nastajućih tehnologija za osobe sa invaliditetom
Kompanije koje se bave novim tehnologijama i osobe sa invaliditetom okupile su se 16. novembra u Beču kako bi raspravljali o tome kako ne ostaviti osobe sa invaliditetom iza tehnoloških dostignuća.
Događaj "Korišćenje veštačke inteligencije za poboljšanje pristupačnosti - Mogućnosti i rizici nastajućih tehnologija za osobe sa invaliditetom" okupili su predstavnike Evropskog pokreta invaliditeta i predstavnike Microsofta, Amazona, Googlea, Facebooka, Essl fondacije i MiHandicap-a sa jednim ciljem: osiguravanje novih tehnoloških trendova koji poboljšavaju živote osoba sa invaliditetom.
Cilj događaja bio je da razmotri kako nove tehnologije obuhvataju ljudsku raznolikost i kako se mogu projektovati tehnološka rešenja za sve, uključujući i osobe sa invaliditetom.
Pristup je pitanje ljudskih prava, Konvencija UN o pravima osoba sa invaliditetom je prvi sporazum o ljudskim pravima koji prepoznaje pristup informacijama i komunikacijskim tehnologijama kao pravo koje osobe sa invaliditetom treba da uživaju i koje obavezuju države ugovornice da promovišu pristup Univerzalnog dizajna u razvoj novih tehnologija.
U proteklim godinama, došlo je do poboljšanja u ovoj oblasti, mada je i dalje daleko od idealne situacije. Zbog aktivnog angažovanja pokreta za osobe sa invaliditetom i zagovaranja prema kreatorima politika u oblastima kao što su pristup internetu, audiovizuelnim medijima ili telekomunikacijama, postoji napredak u pravnom okviru EU. Uključujući u nedavno usaglašeni Evropski zakon o pristupačnosti, koji ima vrlo jaku ICT komponentu. Ovaj napredak mora sada postati realnost za osobe sa invaliditetom širom Evrope i poštovati se u budućim tehnologijama.
Facebook, Microsoft i Google su predstavili svoje inicijative za diversifikaciju svoje radne snage i obezbeđenja zapošljavanje više osoba sa invaliditetom. Prikazane su pristupne funkcije veštačke inteligencije, od tekstualnog opisa fotografija, automatskog označavanja, do inkluzivnih prezentacija.
Neke od glavnih tema diskusije su bili:
-Veštačku inteligenciju treba da razvijaju različiti timovi koji uključuju osobe sa invaliditetom. Organizacije moraju osigurati inkluzivnu regrutaciju i obezbediti razumni smeštaj; kompanije koje mogu regrutovati i zadržati osoblje sa invaliditetom imaju prednost nad drugim u pristupačnosti i inkluzivnosti.
-Veštačku inteligenciju treba razviti na način koji direktno koristi osobama sa invaliditetom i treba biti dostupan svima u društvu; Politika treba da obezbedi da nove tehnologije budu dostupne svima - politička rešenja uključuju dostupne obaveze nabavke.
-Pristupačnost treba da bude ugrađena u DNK tehnoloških kompanija i kao suštinski deo svih tehnoloških dostignuća.
EDF će objaviti izvještaj o mogućnostima i pretnjama nastalih tehnologija početkom 2019. godine, a diskusija konferencije će se uključiti u zaključke ovog izvještaja. Koristeći primere sadašnjeg i budućeg razvoja, izvještaj ima za cilj da pomogne EDF-u i našim članovima da se angažuju u zagovaračkom radu na novim tehnologijama. Izveštaj će pružiti savete DPO-ima, donosiocima politike i industriji o tome kako ojačati njihovu saradnju.
Učesnici su komunicirali sa EDF-om, uključujući i tveeting koristeći hashtag #AIAccess.
Predstavnici osoba sa invaliditetom pohvalili su spremnost tehnoloških kompanija da se uključe u ovu otvorenu diskusiju.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::
17. novembar
Odbor EDF-a Tematska konferencija: Statistika i invalidnost u EU
Konferencija se fokusirala na statistiku i invalidnost u EU, nove indikatore o SDG-u EU, ciljeve strategije Evropa 2020.
Glavni cilj konferencije je ojačati članove EDF-a i kapacitete učesnika kako da koriste i utiču na statistiku na nivou EU i na nacionalnom nivou kako bi promovisali CRPD i stvorili dijalog između DPO i eksperata iz Eurostata, akademika i međunarodnog nivoa.
Evropski forum o invalidnosti snažno veruje u dodanu vrijednost disagregatnog prikupljanja podataka prema invaliditetu. Prikupljanjem podataka prema različitim vrstama invaliditeta možemo dobiti bolje razumijevanje da li su postojeće politike i programi efikasne za sve grupe ili ustvari da li ne uspijevaju da odgovore na specifične potrebe osoba sa određenom vrstom invaliditeta. Ovo može dovesti do više ciljanih i odgovarajućih odgovora na politiku.
Konferencija se sastojala od dva panela.
Prvi panel je razmotrio trenutnu situaciju statistike i prikupljanje podataka u EU u vezi sa osobama sa invaliditetom. Panelisti su se usredsrediti na sledeće teme:
• Kako se statistika i prikupljanje podataka u oblasti invalidnosti vremenom razvijale;
• Kakav uticaj podaci o kvalitetu imaju na stvaranje odgovorne politike prema potrebama osoba sa invaliditetom;
• Nedostatak trenutnih statistika na kojima moramo raditi kako bismo bolje razumeli potrebe osoba sa invaliditetom.
Drugi panel je razmatrao nove i inovativne načine za bolje prikupljanje podataka prema invaliditetu sa posebnim fokusom na:
• Prednosti koje mogu doći od razvrstanih podataka prema različitim invaliditetima;
• Drugi načini na koje možemo kategorizirati dezagregirane podatke o invalidnosti, zasnovane na socijalnim ili ekonomskim faktorima, kako bi se poboljšale odgovorne politike prema potrebama osoba sa invaliditetom;
• Postojeći primeri razdvojenog prikupljanja podataka koji gledaju izvan osoba sa invaliditetom kao jedne homogene grupe;
• Inicijative za podizanje svesti o jakim i pouzdanim podacima o invalidnosti.
Ova konferencija se odvijala u okviru odbora EDF-a.
Evropska statistika: Stanje igre MODERATOR: RODOLFO CATTANI
Panelisti:
Inmaculada PLACENCIA PORRERO, Generalni direktorat za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje Evropske komisije
Stefanos GRAMMENOS, Akademska mreža eksperata za evropsku onesposobljenost
Adam KOSA, poslanik Evropskog parlamenta (obratio se video porukom)
Sabina LOBATO, Nacionalna organizacija španskih slepih ljudi
Napredak: Kako maksimalno razumeti invalidnost i rešiti ključna pitanja. MODERATOR: NADIA HADAD
Jennifer H. MADANS, Vashington grupa
Kate TURNER, Leonard Cheshire
Dominic HASLAM, Sightavers
Daphne NATHALIE AHRENDT, Eurofound
Obe konferencije su emitovane uzivo na drustvenim mržama.
NOOIS-ov predstavnik na konferencijama bila je Ivanka Jovanović.