Заједничко саопштење Председника Комитета Уједињених нација за права особа са инвалидитетом, у име Комитета за права особа са инвалидитетом, и специјалне изасланице генералног секретара Уједињених нација за питања инвалидитета и приступачности
- Конвенција Уједињених нација о правима особа са инвалидитетом је међународни уговор у области људских права. Оквир Конвенције, који је разрадио Комитет, државама успоставља правно обавезујућу структуру за остваривање Циљева одрживог развоја и припадајућих потциљева. То не важи само за потциљеве који се изричито односе на особе са инвалидитетом, већ за све циљеве и потциљеве, као и за мере које се тичу одговарајуће заштите живота и права особа са инвалидитетом у ситуацији када се суочавамо са пандемијом КОВИД-19.
- Чланом 11. Конвенције утврђено је да државе стране уговорнице предузимају све могуће мере да у националном реаговању на ризичне ситуације и хуманитарне катастрофе обезбеде заштиту и сигурност особа са инвалидитетом. То обухвата мере у свим областима живота особа са инвалидитетом, укључујући заштиту њиховог права на највиши могући стандард здравља без дискриминације, општу добробит и превенцију инфективних болести, и мере заштите од негативних ставова, изолације и стигматизације које се могу јавити у кризи.
- Агендом 2030 утврђени су циљеви у погледу реаговања на епидемије, посебно путем достизања универзалне, свеобухватне здравствене заштите, обезбеђивања доступности лекова и вакцина, унапређивања менталног здравља и благостања и јачања капацитета свих држава за рано упозоравање, смањење ризика и управљање ризицима у здравству на домаћем и међународном плану.
- Испуњавањем својих обавеза из Конвенције, као и обавеза преузетих у склопу Агенде одрживог развоја, државе ће бити у стању да заштите права и очувају добробит особа са инвалидитетом. При томе, државе треба да уваже различитости особа са инвалидитетом, уз посебан осврт на род и узраст, као и положај особа са инвалидитетом у стању социјалне потребе и ускраћености.
- Државе треба да обезбеде сигурност и интегритет особа са инвалидитетом и убрзају спровођење мера њихове деинституционализације из свих типова установа. Пандемија КОВИД-19 већ погађа домове за старије, психијатријске болнице и друге установе у којима су лица лишена слободе, где су особе са инвалидитетом које и даље бораве у установама изложене повећаним ризицима.
- Председник Комитета Уједињених нација за права особа са инвалидитетом и специјална изасланица генералног секретара Уједињених нација за питања инвалидитета и приступачности позивају све релевантне органе да усвоје мере за одговарајуће реаговање на пандемију КОВИД-19 уз обезбеђивање укључивања и делотворног учешћа особа са инвалидитетом.
- Државе треба да предузму све одговарајуће мере да особама са инвалидитетом обезбеде приступ здравственим услугама и да им пруже здравствену заштиту у истом обиму, квалитету и стандарду као и другим особама, укључујући и услуге заштите менталног здравља. Осим тога, државе треба да наставе да особама са инвалидитетом пружају здравствене услуге које су им потребне конкретно због њиховог инвалидитета. За време актуелне пандемије КОВИД-19, државе треба да спрече да се, на основу инвалидитета, дискриминаторно ускраћују услуге, храна или течности потребне за здравствену заштиту или спасавање живота.
- Државе морају да обезбеде да се са особама са инвалидитетом, преко њихових представничких организација, воде консултације и да се оне активно укључују у планирање, спровођење и праћење мера за превенцију и ограничавање ширења КОВИД-19.
- Државе треба да осигурају обезбеђивање хране, лекова и других потрепштина за особе са инвалидитетом у ситуацијама изолације и карантина. Мора се обезбедити низ услуга подршке у заједници, укључујући помоћ у кући и персоналну асистенцију, и услуге рехабилитације, када су потребне, и не смеју се обустављати јер су од суштинског значаја за остваривање права особа са инвалидитетом. Све услуге у вези са кризом коју доноси КОВИД-19, укључујући медицинске савете на даљину/телефоном, објекти за карантин, јавно информисање, укључујући информисање о доступности основних потрепштина и услуга, треба да буду приступачни особама са инвалидитетом равноправно са другима и да се пружају преко приступачних платформи у различитим форматима, модалитетима и путем различитих начина комуникације.
- Позивамо државе да у својим кризним плановима дају приоритет решавању проблема сиромаштва и ограничавања особа са инвалидитетом. Државе треба да обезбеде и решавање економских тешкоћа у којима се током кризе могу наћи особе са инвалидитетом које остану без посла или се суоче са додатним препрекама у задовољењу својих најосновнијих потреба.
Данлами Башару, председник Комитета УН за права особа са инвалидитетом
и
Марија Соледад Систернас Рејес, специјална изасланица генералног секретара УН за питања инвалидитета и приступачности
https://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=25765&LangID=E